Kratom, prášek vyráběný z listů tropického stromu a hojně využívaný k léčbě bolesti, deprese, odvykání od opiátů nebo na povzbuzení, se v poslední době těší velké oblibě. A s tím souvisí i zájem o užívání kratomu společně s alkoholem. Vyvstává tedy otázka: Míchat, nebo nemíchat kratom a alkohol? V následujícím článku se dozvíte, jaké účinky můžete od této kombinace čekat a co si případně ohlídat.
Kombinace kratomu a alkoholu
Účinky kratomu
Působení kratomu se odvíjí od jeho druhu a zkonzumované dávky. Nižší dávky mají stimulující účinek, zrychluje se srdeční tep a zlepšuje libido. Vyšší dávky navozují pocit relaxace a uvolnění a mají analgetické účinky.
Jednotlivé druhy kratomu a jejich účinky:
- Bílý kratom – má energizující účinek, zlepšuje náladu a koncentraci
- Červený kratom – dokáže ulevit od bolesti, zlepšuje spánek a zklidňuje mysl
- Hnědý kratom – méně intenzivní druh s převážně uklidňujícími účinky
- Zelený kratom – zmírňuje stres, dodává energie a zlepšuje koncentraci
- Zlatý kratom – navozuje lehkou euforii, má mírně sedativní účinek a tiší bolest
- Žlutý kratom – má všestranné účinky, tlumí úzkost a napětí, pomáhá při bolesti a dodává energii bez nadměrné stimulace
Účinky alkoholu
Alkohol obecně potlačuje aktivitu centrálního nervového systému a jeho účinky samozřejmě závisí, kromě řady dalších faktorů, také na zkonzumovaném množství. Požití nižších dávek alkoholu obvykle navozuje pocit euforie, zvyšuje komunikativnost a uvolňuje zábrany. Větší zkonzumované množství zpravidla vede k útlumu až bezvládnosti, nevolnosti a někdy může způsobovat i agresivitu nebo deprese.
Účinky kratomu a alkoholu
Nejčastějšími důvody, proč uživatelé kratom míchají s alkoholem je zvědavost, pravidelné pití alkoholu nebo pozitivní osobní zkušenost. Kombinace těchto dvou látek může zvyšovat uvolňující a euforické stavy, ale stejně tak může vyvolat nepříjemné psychické a fyzické projevy.
Účinky míchání kratomu a alkoholu jsou tedy velmi individuální. Kombinace psychoaktivních látek s alkoholem se ale obecně nedoporučuje, protože může dojít k zesílení vedlejších účinků. Nežádoucí účinky, která se při takovém míchání mohou projevit jsou například:
- riziko útlumu dýchání – stav kdy se dech zpomaluje, dojde k hypoxii nebo se dýchání úplně zastaví
- zvýšená srdeční frekvence a vysoký krevní tlak
- zhoršení motoriky, úsudku a reakční doby
- nevolnost a závratě
- psychoaktivní účinky v podobě úzkosti, paranoii apod.
Dlouhodobé užívání kratomu spolu s alkoholem může vést ke zdravotním problémům, jako jsou:
- tolerance a závislost
- onemocnění jater
- kardiovaskulární nemoci jako vysoký krevní tlak, arytmie apod.
Výzkumů zaměřených na prokázání rizik užívání kratomu a alkoholu není mnoho, jedním z důvodu je i to, že kratom není v některých státech legální nebo je v tzv. šedé zóně.
Doporučení na závěr
Velkým rizikem je kombinace vysoké dávky kratomu s alkoholem, a to zejména s tvrdým alkoholem. Mezi jeden z nežádoucích účinků míchání kratomu a alkoholu se řadí také dehydratace. Při kombinování těchto dvou látek se tak riziko dehydratace zvyšuje. Proto je dobré při případném společném užívání pít dostatek nealkolických nápojů, nejlépe čisté vody.